WordPress ile Ücretsiz Podcast Hosting

yazar:

kategori:

Podcast dinlemek ve podcast yayınlamak ülkemizde geç de olsa yeni bir trend haline geldi. İnsanlar artık metrobüs, araç yolculuğu ya da gece uykuya hazırlık esnasında podcast dinliyorlar. Ben de bu akıma yakın zamanda dahil olanlardanım ve Üzerine Söylevler adını verdiğim bir podcast serisini yakın zamanda başlattım.

Üzerine Söylevler’i yayınlamak için araştırmalara başladığımda Podcast host etme işinin bir miktar tuzlu olduğunu gördüm. En popüler servislerden biri olan Podbean aylık 14 USD ücret istiyor… Yaptığı şey ise yalnızca bir ses dosyasını çeşitli platformlara ileten bir feed (kaynak dosyası) oluşturmak. Elbette sunduğu başka fasiliteler de var da, hiçbirine gerek yok bence. Zaten şimdi anlatacağım metot ile hemen hepsini karşılayabilirsiniz.

Bahsedeceğim metodu uygulayabilmeniz için, benimki gibi bir WordPress tabanlı bir internet siteniz olması gerekiyor. WordPress sitenize Seriously Simple Podcasting yüklerseniz, podcast yayınlarınızı her yere dağıtabileceğiniz bir feed oluşturabilirsiniz. Siteniz, herhangi bir WordPress sitesi olabilir, örneğin bir firma sitesi de olabilir, önemli değil. Siteyi sadece feed dosyasını host etmesi amacıyla kullanıyoruz.

 1. Eklentiyi yükleyin ve aktifleştirin.
 2. Eklenti ayarlarında “Feed details” bölümüne gelin ve ilgili alanları doldurun. Cover photo eklemeyi unutmayın.
 3. View Feed linkine tıklayın, bu sizin feed dosyanız. Bunu Spotify vb. yayın yapacağınız yerlere bildirebilirsiniz.

Podcast oluşturmak için artık WordPress kontrol panelinize eklenmiş olan Podcast menüsünüden Add New butonuna basın, mp3 dosyanızı yükleyin ve başlık açıklama gibi alanları doldurun. Spotify vb. platformlar en kısa sürede podcastinizi yayına alacaktır!

Ayrıca endişelenmeyin, bu yayınladığınız Podcast, siz istemezseniz sitenizde görünmeyecek. Default ayarları bu şekilde zaten.

Bunu sonuna kadar okuduysanız böyle bir derdiniz vardı ve sayemde aylık 14 USD tasarruf sağladınız. En kısa sürede bana ulaşın ve bir kahve ısmarlayın 🙂

Podcast yayınlıyorsanız, linkini yorum bölümünde paylaşın, ben de dinleyeyim!


Yorumlar

“WordPress ile Ücretsiz Podcast Hosting” için 6 yanıt

 1. vajulyin

  merhaba doğancan hocam. öncelikle oldukça faydalı bir yazı olmuş, bunun için teşekkür ederim. lakin sormak istediğim bir konu var. sunmuş olduğunuz seriously simple podcasting isimli WordPress eklentisinin kendi sitesine (https://castos.com/seriously-simple-podcasting/) gittiğimde, 14 günlük deneme süreci olduğu söyleniyor. aylık giriş ücreti ise 19 dolar imiş.

  merak ettiğim şey şu; bu eklentiyi WordPress tabanlı com org vs domainli web sitemize kurduğumuzda, yükleyeceğimiz mp3 formatındaki podcast’lerimiz kendi wordpress hostingimizde mi barınacak, yoksa bu eklenti üzerinden castos üzerinde mi barınacak?

  yanıtınızı bekliyor olacağım.

  1. Onların cloudda kullanırsan bu ücret geçerli. Benim gibi kendi sistemine eklentiyi yüklersen herhangi bir ücret yok ve evet dosyalar senin sisteminde barınıyor.

 2. excalea

  hocam peki sıradan bi wordpress açtığımızda eklenti nasıl yükleyeceğiz. malum her podcast yapan insan site açma uzmanı değil

  1. bu konuda internette bolca kaynak var.

 3. Mehmet

  Hocam merhaba. Sitemizin hostingini kullanmak sorun olmaz mı? Godaddy hosting kullanıyorum. Bu adamlar “ben hostingi depolama amaçlı kullanmana izin vermiyorum” deme hakları yok mu?

  1. öyle bir şey yok, kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın