"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sergi: Savaş ve Propaganda

Savaş ve Propaganda

Taksim, başıboş yürürken güzel şeylere denk gelebilme ihtimaliyle her zaman cezbedici olmuştur benim için. Bu şehirde çektiğiniz türlü çileyi değer hale getirebilen bir şey bu.

1 ay oldu gideli, hala notlarımı toparlayıp yazamadım, ancak serginin 2 Nisan’a kadar uzatıldığını görünce motivasyonumu topladım. 1. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesi’nde Savaş ve Propaganda, şuanda Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde sergileniyor. 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı, Almanya, Avusturya – Macaristan, ve Bulgaristan ‘ın ittifaklarını kendi uluslarına benimsetme çabasının eserlerini görüyoruz. Hepsi çok güzeller. Sergideki objeler Ömer M. KOÇ’un kişisel koleksiyonundanmış.

TV, Dijital reklamcılık, CPM, CPC, prime time, kıl tüyün olmadığı dönemde dahi, türlü türlü emeller için halkla İlişkiler ilimi sonuna kadar kullanılmış. Ulusa seslenmenin hala zor olduğu ama nüfusun ise fazlalaştığı o dönemde devletler halklarını savaş için nasıl motive eder diye hep düşünmüştüm. İnsanoğlu niyetinde sabit olduğunda, eldeki imkanları en şaşırtıcı biçimde kullanabiliyor.

Savaş ve Propaganda

Sergide günümüz teknolojisi çok güzel kullanılmış. IPAD’lerde Wilhelm Victor Krausz ‘un albümünü hemen orjinalinin yanı başında detaylı bir şekilde inceleyebiliyor, zoom yapabiliyorsunuz. Mekandaki ışıklandırma, ve dönemin video kayıtlarının oynatıldığı seyir alanı çok başarılıydı.

Savaş ve Propaganda

2 Nisan‘a kadar, Taksim’de boş zamanınız olduğunda mutlaka bir 30-45 dk ayırıp gezmenizi tavsiye ediyorum. Bu yüzden çektiğim fotoğrafların hepsini eklemedim 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: